Wstęp
Wyobraź sobie, że usypiasz. Twoje ciało rozluźnia się, stając się cięższe z każdym głębokim wydechem. Rozpływasz się w ciemności, utrzymując świadomość i coraz bardziej tracisz poczucie własnego ciała. Mijają kolejne chwilę, a dookoła ciebie nagle zaczynają tańczyć kolorowe świetliste plamki. Plamki zmieniają się w coraz bardziej zaawansowane obrazy, przypominające wzory z kalejdoskopu, by nieco później wytwarzać pełnowymiarowe obrazy. Zaczynasz widzieć ludzi rozkoszujących się piknikiem na łonie natury. Słyszysz nawet czasem urywki rozmów. Błądzisz umysłem i obraz rozmywa się, powracając znowu do kolorowych plamek. Rozluźniasz się znowu, a kiedy to się dzieje, następne obrazy napływają, zmieniając się niczym okienka wyboru serialu na platformie streamingowej. Patrzysz jak nadjeżdża w twoim kierunku rozpędzony pociąg. Patrzysz w dół i widzisz, że twoje ciało znowu przybrało swój pierwotny kształt. Ale czy na pewno? Wyciągasz dłonie przed siebie i przyglądasz im się przez chwilę. Wyglądają nieco dziwnie. Palcem wskazującym lewej dłoni próbujesz przebić swoją prawą rękę. Palec przeszedł na wylot. Udało się! Witamy w świadomym śnie. Poprawiasz ubranie, po czym ruszasz przez zatłoczony peron, w kierunku nowej przygody.
Brzmi niewiarygodnie?
Świadome śnienie to niezwykłe zjawisko, które pozwala na przejęcie kontroli nad własnymi snami. Podczas świadomego śnienia posiadasz pełną świadomość tego, że śnisz, i możesz wpływać na przebieg snu. Dzięki temu możesz decydować o tym, co się dzieje, i z każdym kolejnym snem tworzyć własne, niepowtarzalne przygody. Chcesz przeżyć przygodę życia i wybrać się lotem w kosmos? Nie ma problemu! Odwiedzić światy rodem z “Rick and Morty“? Jeżeli tylko wyobraźnia ci na to pozwala… Może lepiej podróż na Atlantydę, albo po prostu egzotyczne wakacje w środku zimy, bez wychodzenia z domu? Droga wolna! Nic nie stoi na przeszkodzie.
Brzmi jak coś rodem z filmu “Incepcja”? Nic bardziej mylnego! Świadome śnienie to realne zjawisko, którego doświadczyły miliony ludzi na całym świecie. Nie wierzysz? Jest na to sporo badań naukowych. Zerknij chociażby tutaj, tutaj, lub tutaj.
Dlaczego warto spróbować świadomego śnienia?
Świadome śnienie, znane także pod angielską nazwą Lucid Dreaming (LD), to nietypowe zjawisko, podczas którego osoba znajdująca się we śnie posiada świadomość tego, że śni. Może ona uznawać za całkowicie realny świat snów, jednak zdaje sobie sprawę z tego, iż jest on oddzielony od fizycznej rzeczywistości. Podczas świadomego śnienia bariery, które istnieją w świecie realnym mogą zacierać się zgodnie z przekonaniami użytkownika. Jakie przełożenie ma to na praktykę?
Jeśli wierzysz w teleportację we śnie, możesz w ułamku sekundy przenieść się do miejsca oddalonego od ciebie o tysiące kilometrów. Spróbuj jednak przejść przez ścianę zbudowaną z grubego muru, podczas gdy umysł krzyczy, że to niemożliwe. Istnieje duża szansa, że nie dasz rady tego zrobić. Mimo wszystko spróbuj. Wyniki tego eksperymentu mogą zadziwić.
Załóżmy na chwilę, że twoja przygoda ze świadomym śnieniem trwa już dłuższą chwilę i wreszcie udało ci się opanować to zjawisko na tyle, by całkowicie swobodnie poruszać się w sennym świecie. Jakie korzyści może ci to przynieść?
Spełnianie marzeń!
Podczas świadomego śnienia twoja wyobraźnia staje się jedynym limitem. Możesz zanurzyć się w nieskończoną przestrzeń możliwości, gdzie spełnienie marzeń staje się rzeczywistością, nie tylko życzeniami składanymi ci raz do roku na urodziny.
Oto kilka sposobów, jak świadome śnienie może przenieść cię w światy, o których dotąd mogłe/aś tylko pomarzyć:
-
Latanie i swoboda ruchu:
Kiedy już wejdziesz do świata świadomego śnienia, przekonasz się, że możesz posiadać w nim całkowitą kontrolę nad swoim ciałem. Chcesz poruszać się szybciej? Możesz wykonywać wysokie skoki, zupełnie jak na Księżycu albo zacząć biec z ogromną prędkością niczym komiksowy Flash. Jeżeli jeszcze ci mało, wyciągnij rękę nad głowę i wyskocz w górę, a potem po prostu poleć, tak jak Superman. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać się na przelot przez malownicze krajobrazy lub gdzieś nad miastem w promieniach zachodzącego słońca. Ta poczucie swobody i lekkości może być niezwykle budujące i przynosić niezapomniane wrażenia. Istnieje parę metod latania. Możliwe, że ujawnimy ci niektóre z nich w kolejnych artykułach.
-
Spotkania z idolami i inspirującymi postaciami:
Podczas świadomego śnienia możesz spotkać się ze swoimi idolami, inspirującymi postaciami z przeszłości lub nawet z wykreowanymi przez siebie mentorami. Wyobraź sobie kogoś, kogo uwielbiasz i pragniesz zobaczyć. Może to być znana postać historyczna, albo ktoś z rodziny. Chcesz odbyć spotkanie ze swoimi przodkami, których nie ma już z nami na tym świecie? Twoja ukochana babcia z dzieciństwa może pojawić się w twoim śnie. A może wolisz odbyć rozmowę z Leonardem Da Vinci, żeby spytać, czy naprawdę stosował sen polifazowy? Świadome śnienie to doskonała okazja do rozmowy z ludźmi, których podziwiasz, zadawania pytań i czerpania z ich mądrości. Istnieje parę teorii na temat pochodzenia postaci pojawiających się w twoim śnie. Jedni mówią, że to twoja podświadomość kreuje bohaterów świadomego snu, podczas gdy zwolennicy mniej naukowego podejścia uważają, że te kreacje są częściami duszy człowieka, które są odbiciem przeżyć i doświadczeń osoby z czasu, który w danym momencie życia się zmaterializowała. Pamiętaj, że to, w co wierzysz zależy wyłącznie od ciebie.
-
Odkrywanie nowych światów i przygód:
Świadome śnienie otwiera przed tobą drzwi do nieskończonej liczby fantastycznych światów i przygód. Możesz eksplorować odległe galaktyki, odkrywać tajemnicze wyspy lub wędrować po magicznych lasach. Możesz spędzić dzień na pirackim statku gdzieś na Karaibach, albo wybrać się na przeprawę w celu zniszczenia pierścienia razem ze swoimi towarzyszami wszelakiej maści. Jeżeli znudziło ci się przeżywanie sennych wizji w ciele człowieka, zawsze możesz wypróbować inną formę. Uleć w przestworza, stając się ptakiem, który szybuje nad Wielkim Kanionem, wypatrując ofiary, albo przenieś się w ciało mrówki, żeby lepiej poznać funkcjonowanie mrowiska. Może wolisz wodę? Popływaj z delfinami, albo stań się ośmiornicą, która oplata wszystko co się rusza kolorowymi mackami. Ogranicza cię tylko wyobraźnia! Każdy świadomy sen to nowa możliwość odkrywania czegoś niezwykłego.
-
Kreowanie własnych historii i scenariuszy:
Jako śniący świadomie, jesteś reżyserem i scenarzystą swoich snów. Możesz kreować własne historie, stwarzając bohaterów, konflikty i zakończenia, które chcesz przeżyć. „Gra o tron” skończyła się nie tak jak powinna? Dorób własne zakończenie. Możesz przeżyć to jako główny bohater, albo siedząc wygodnie w sali kinowej, rozkoszując się obrazem dostosowanym bezpośrednio pod twoje gusta. Świadomy sen to doskonała okazja do eksperymentowania z różnymi scenariuszami życiowymi i zobaczenia, jakie emocje i nauki niosą za sobą. Czytając książki lub oglądając filmy i seriale twój mózg przeżywa sytuacje tak, jakby naprawdę się one zdarzały. Pomyśl sobie, jak mocno zapamiętuje więc to, co może poczuć, zobaczyć i dotknąć we śnie. Chcesz przepracować sobie poczucie odrzucenia? Wykreuj sobie świadomie sytuację, w której doświadczysz tego uczucia. Zatrzymuj, wracaj do tego i analizuj, co wtedy czujesz. Za którymś razem prawdopodobnie uda ci się oswoić z tym na tyle, że przestanie przeszkadzać ci również na jawie.
-
Doskonalenie umiejętności i rozwój osobisty:
Świadome śnienie to także czas na doskonalenie umiejętności i rozwój osobisty. Możesz trenować sporty ekstremalne, uczyć się nowych języków, grać na instrumentach muzycznych czy nawet rozwijać zdolności telepatyczne. Znane są przypadki osób, które w świadomym śnie uczyły się na przykład szermierki, stając się w tym sporcie jeszcze lepsze niż wtedy, kiedy ćwiczyłyby tylko i wyłącznie w sali treningowej. Tutaj możesz odnaleźć badanie naukowe ukazujące, że myślenie o trenowaniu mięśni, bez faktycznego treningu siłowego może skutkować wzrostem siły mięśniowej nawet o 35%! Wybierz się na trening siłowy podczas świadomego snu, a zobaczysz, że ciało ci podziękuje. Chcesz nauczyć się grać w koszykówkę? Pomyśl, że jesteś na korcie i grasz jako zawodnik NBA u boku Jordana albo LeBrona. Spytaj ich o praktyczne wskazówki, albo po prostu poćwicz. Wybudź się potem i na własnym ciele wypróbuj teoretyczne rozwiązania w praktyce. Jeśli pragniesz nauczyć się pewności siebie, zwizualizuj sobie, że jesteś mówcą motywacyjnym przemawiającym do tysięcy ludzi zgromadzonych na największym stadionie, jaki tylko istnieje. Zatrudnij się w firmie prawniczej i wygrywaj sprawy, albo dołącz do gwiazd światowego formatu, dając koncerty oglądane przez dziesiątki tysięcy fanów śpiewających twoje teksty. W świecie snów wszystko jest możliwe, co otwiera przed tobą nieograniczone możliwości rozwoju.
-
Pokonywanie lęków:
Świadome śnienie to doskonała okazja do zmierzenia się ze swoimi lękami w bezpiecznym środowisku. Możesz skonfrontować się ze swoimi fobiami i pokonać je w zaciszu własnego snu. To idealne rozwiązanie do poradzenia sobie z nawracającymi horrorami. Boisz się ogromnych pająków, które pragną cię pożreć a ty uciekasz każdej nocy, by obudzić się z ubraniem mokrym od potu? Naucz się świadomego snu, a kiedy uświadomisz sobie, że śnisz, skonfrontuj się ze swoimi oprawcami, albo zmień środowisko na bardziej przyjazne. Kto wie, może te pająki okażą się przemiłymi stworzeniami, które goniły cię nie dlatego, żeby cię zjeść, a po prostu biegły w tę samą stronę, myśląc, że uciekasz przed czymś innym, czego one również się bały? Jeśli czujesz, że to nie moment na konfrontację, zawsze możesz wyobrazić sobie, że trzymasz w ręce ogromną dmuchawę, która kierujesz na goniące cię towarzystwo, a wielkie pająki ulatują w kosmos niczym złe postacie z bajki „Pokemon”.
-
Rozwijanie kreatywności:
Świadome śnienie może pobudzić Twoją kreatywność i pomóc ci w rozwiązywaniu problemów w realnym życiu. Jeśli znasz grę „Minecraft” pomyśl sobie, że możesz układać świat tak jak ci się żywnie podoba, zupełnie tak jakbyś znajdował/a się w trybie swobodnego budowania. Możesz tworzyć wspaniałe budowle, jakich ten świat nie widział, albo kreować zupełnie nowe, nieznane światy. Możesz sprawdzić jak wygląda chrześcijańskie Niebo, albo powierzchnia Saturna widziana ze statku kosmicznego przelatującego tuż obok. Znudziły cię podróże? Czemu by nie rozwiązać jakiegoś problemu, który trapi cię w świecie realnym? Spotkaj się z bliską osobą, za którą tęsknisz, albo udaj się na spotkanie z najtęższymi głowami jakie tylko istnieją i wspólnie ustalcie, jak rozwinąć twój własny biznes, który od zawsze pragniesz założyć. Problemy w pracy albo w szkole mogą zostać przepracowane we śnie. Jeżeli tylko chcesz, stwórz sobie plan filmowy, na którym przetestujesz dziesięć możliwych rozwiązań sytuacji, która wcześniej spędzała ci sen z powiek. Trochę ironicznie, jednak właśnie tę sytuacje możesz rozwiązać we własnym śnie. Podczas snu możesz generować nowe pomysły i testować różne rozwiązania. Zaprojektuj poduszkowiec, albo prostownicę do włosów, dzięki której obecne rozwiązania odejdą w cień. Kto wie, może słuchawki wbudowywane bezpośrednio do mózgu, które widzisz w świadomym śnie kiedyś będą codziennością?
Jak rozpocząć przygodę ze świadomym śnieniem?
Istnieje wiele technik, które mogą pomóc ci osiągnąć świadome śnienie. Oto kilka z nich:
- Prowadzenie dziennika snów: Zapisywanie swoich snów tuż po ich obudzeniu może pomóc ci w ich zapamiętywaniu i rozpoznawaniu oznak świadomego śnienia.
- Technika rzeczywistości: Polega ona na zadawaniu sobie pytania “Czy śnię?” w ciągu dnia, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zadania sobie tego samego pytania podczas snu.
- Stabilizacja snu: Polega na wykonywaniu określonych technik, aby wydłużyć fazę REM snu, w której najczęściej dochodzi do świadomego śnienia.
Jeżeli zaciekawił cię ten temat, szczegółowo opiszemy go w następnym artykule!
Pamiętaj:
- Cierpliwość to cnota: Osiągnięcie świadomego śnienia może wymagać czasu i regularnej praktyki. Nic nie przychodzi samo z siebie, chyba, że masz do tego naturalny talent. Nie zdziw się więc, jeśli uda ci się wejść w świat świadomego śnienia już za pierwszym razem.
- Nie poddawaj się: Nie zniechęcaj się, jeśli na początku nie uda ci się osiągnąć świadomego śnienia. Czasami nauka świadomego śnienia może ciągnąć się latami! Nie zniechęcaj się jednak i kontynuuj ćwiczenia, a z czasem na pewno ci się uda. Wiele osób swój pierwszy świadomy sen osiąga już w pierwszym tygodniu próbowania.
- Baw się dobrze! Świadome śnienie to przede wszystkim świetna zabawa. Nie bój się eksperymentować i odkrywać nowych możliwości. Możesz wypróbować opisane w tym artykule rozwiązania i pomysły, a także stworzyć całkowicie nowe. Niektórzy pisarze korzystają z tego narzędzia, żeby tworzyć fascynujące historie. Kto wie, może jesteś jednym/ą z nich?
Świadome śnienie to fascynujące zjawisko, które może otworzyć przed tobą nowe drzwi do samorozwoju i kreatywności. Wystarczy odrobina chęci i cierpliwości, aby rozpocząć swoją przygodę!
Więcej cennych wskazówek na temat rozwoju osobistego oraz praktyczne porady znajdziesz na blogu MonuMentalnie. Zachęcamy do zapoznania się z nim i odkrycia, jak możesz lepiej zarządzać swoimi finansami.
Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami i dołączyć do naszej rosnącej społeczności, koniecznie odwiedź naszego Facebooka! Tam znajdziesz więcej inspiracji, praktycznych porad i ciekawych dyskusji na temat rozwoju osobistego i finansów. Do zobaczenia!
Leave a Reply